Cart item
Product title
Product title
Kniha, ktorá rozpráva o folklóre, tradíciách a zvykoch tým najkrajším spôsobom – ústami našich predkov, si určite získa aj vaše srdce.
Dejiny nášho národa preberáme v školách, niečo si ešte pamätáme, na iné sa zabudlo. Ako však dejiny vnímali naši predkovia? Na úžasnú prechádzku ich spomienkami vás pozýva klasik súčasnej slovenskej etnografie profesor Ján Michálek a autorka kníh s etnografickým zameraním Katarína Nádaská. V knihe hľadali odpovede na vážne, ale aj na úsmevné otázky týkajúce sa našich dejín: Je malebná Modra naozaj modrá? Prečo Liptovská Teplička vznikla vďaka mačke? Ako znela zbojnícka prísaha? Ktorý panovník bol medzi poddanými najobľúbenejší? Odkiaľ pochádza voda v Roháčskych plesách? Ako statočná deva zachránila život kráľovi Belovi IV.? Ktorý uhorský panovník dal Detvanom skrátiť košele? Kto priniesol na Slovensko kávu a tabak? Odpovede na tieto otázky a veľa ďalších zaujímavostí sa dozviete v tejto pútavo napísanej a krásne ilustrovanej knihe, ktorá vzdáva hold múdrosti našich predkov. V knižnej novinke sa cez povesti a rozprávania dostanete do domácností ľudí, ktorí žili v našom kraji pred stáročiami a spoznáte ich každodenný život. Možno vás prekvapí, ako menšie i väčšie dejiny zasiahli do ich osudov.
PhDr. Katarína Nádaská, PhD. Vyštudovala v Bratislave odbor etnológia – história – religionistika. Od roku 1993 do roku 2011 pôsobila ako vedecko-výskumná pracovníčka na FF UK, prednášala na UCM Trnava, UKF Nitra, FF UK Praha. Absolvovala viacero vedeckých stáží na európskych univerzitách. Od roku 2011 do 2013 pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava (zameranie etnológia, história, literatúra). Od roku 2014 pracuje ako odborná pracovníčka v Divadelnom ústave. Je autorkou monografií Slovenský rok vo výročných obradoch a sviatkoch (Fortuna Libri 2012), Čím žila slovenská rodina – rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre (Fortuna Libri, 2014), Čary a veštby – mágia v ľudovej kultúre Slovenska (Fortuna Libri, 2014), spoluautorkou 8 regionálnych monografií, autorkou 90 vedeckých štúdií a vyše 100 popularizačných článkov. Je spoluautorkou série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie.
Michálek Ján, folklorista, vysokoškolský pedagóg. Zaoberá sa problematikou ľud. prózy, najmä historickými podaniami. Veľkú pozornosť venuje tiež dejinám etnografie a folkloristiky. Publikoval rad odborných štúdií a príspevkov venovaných obom témam. Ako spoluautor a zostavovateľ sa podieľal na príprave 6 monografických a syntetických prác. Významná je jeho editorská činnosť.